top of page

Co dodaje nam właściwe wyznaczanie celów i realizowanie ich z zaangażowaniem?


Realizowanie celów to działanie, które próbujemy podejmować niezależnie od tego jak jesteśmy szczęśliwi i spełnieni życiowo. Ludzie mają w życiu różne dążenia - jest to wspaniałe i naturalne dla każdego nas. Istotą jest jednak właściwe wyznaczanie celów, bo tylko takie dają możliwość czerpania przyjemności po drodze do nich, a to ma ogromny wpływ na rzeczywiste zrealizowanie ich.

Dlaczego ludzie nie realizują celów?

Jednym z powodów może być to, że obierają niewłaściwe cele - np. narzucone przez kulturę czy środowisko: zarabiaj pieniądze! , kup własny dom! , wyglądaj wspaniale!, załóż rodzinę! itd.

Te popularne cele są ok, przyjrzeć się jednak warto co kryje się pod spodem… być może, to właśnie to prowadzi do prawdziwego szczęścia.


Czasami cele, które sobie stawiamy, nie tylko nie przynoszą nam upragnionego szczęścia, ale wręcz wpędzają nas w chandrę i przygnębienie...

Większość ludzi wie, że cle powinny być SMART. Znacznie mniej osób ma świadomość, że niezwykle istotne jest to aby były ekologiczne - czyli ważne, znaczące nie tylko bezpośrednio dla nas, ale także dla naszego otoczenia, a być może i świata. Dostrzeżenie i zrozumienie ich szerszego wpływu zwiększa zaangażowanie i poczucie sensu.

Kolejną cechą właściwie sformułowanego celu jest to aby był pozytywny.


Co oznacza pozytywny cel? 

Proces coachingowy, który prowadzę zaczyna się od wypowiedzenia przez mojego klienta na głos czego chce - niby oczywiste, ale czy na pewno?

Często zadaję moim klientom właśnie takie „proste” pytanie: Czego chcesz?

Wydawać by się mogło, że to pytanie jest proste, jednak Oni bardzo często odpowiadają czego nie chcą, czego chcą się pozbyć, co im uwiera, co chcą zmienić.

Mówią np.:

„Nie chcę mieć dużego brzucha” zamiast „Chcę mieć płaski, jędrny, seksowny brzuch”

albo

"Nie chcę pracować popołudniami” zamiast : „Chcę cieszyć się popołudniami z żoną i dziećmi jeżdżąc na rowerze, spacerując i gotując”

albo

„Nie chcę już mieć wokół tego chaosu w pracy i w domu, czuję się przytłoczony" zamiast „Chcę mieć porządek w pracy i w domu, żeby poczuć się lekko” itd. itd.


Na tym polega pozytywne sformułowanie celu - taki cel daje wiarę, nadzieję, roztacza przyszłość jakiej chcemy. Kusi aby go realizować, bo jest czymś czego pragniemy, a nie tym czego chcemy się pozbyć.

Często przychodzą do mnie Klienci z okablowaniem ADHD i mówią - chcę się pozbyć chaosu, mam problem z prokrastynacją, mam dość spóźnienia się, mam problem ze skupieniem uwagi.

Mówię wtedy: ok. masz problemy, ale zanim się na nich skupimy to pozwól, że sprawdzę czy w tym tak naprawdę tkwi problem…

Pytam wtedy „Czego chcesz?”, i się zaczyna…

Często uświadomienie sobie czego tak naprawdę pragniemy jest najlepszym początkiem rozwiązania się problemów :).

Tak więc na początku przy wyznaczaniu celów warto zastanowić się czego tak właściwie naprawdę chcesz, pragniesz i dlaczego to jest dla Ciebie ważne - nie zawsze jest to proste, bo tkwimy w schematach, przekonaniach i w utartych strukturach myślowych. 


Kiedy jednak już to wiesz i wypowiesz to na głos przychodzi czas na podjęcie decyzji i zobowiązania.

I tu przychodzi mi do głowy taki cytat Goethego:


„Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz , rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię”.

To jest moment, kiedy zaczynamy tworzyć rzeczywistość, a nie tylko reagować na nią.


Jakie znacznie ma samo dążenie do wyznaczonych celów

Psycholog David Watson podkreśla znaczenie drogi do celu: 

„Współcześnie badacze podkreślają, że to proces dążenia do wyznaczonych celów, a nie samo ich osiągnięcie, jest kluczowym elementem szczęścia i pozytywnej efektywności."

Jak twierdzi Tal Ben - Shahar, podstawową rolą celu, który należy do przyszłości jest spotęgowanie naszej radości teraźniejszością.

Wydawać by się mogło, że poczucie szczęścia daje osiągnięcie zamierzonego celu, ale badacze udowodnili, że radość z osiągniętego celu trwa krótko. Warto więc pracować tak, aby czerpać radość z samej drogi do celu - i to wydaje mi się jest jeden z głównych kluczy w pozostaniu na obranej drodze.


Co jeszcze da Ci właściwe wyznaczanie celów i realizowanie ich z zaangażowaniem?

Sonja Lyubomirsky, wybitna profesor psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside, która jest jest jednym z moich guru psychologii pozytywnej twierdzi, że:


1. Cele dają nam poczucie, że dokądś zmierzamy i że mamy kontrolę nad naszym życiem.

Kiedy masz cele, czujesz że warto nad czymś pracować.Kiedy pracujesz, czujesz że jesteś na właściwym kursie, a kiedy cel jest na horyzoncie łatwiej jest Ci pozostać na drodze do niego i nie zboczyć z trasy pod wpływem różnego rodzaju dystraktorów. To wszystko daje poczucie sprawczości, kontroli i bezpieczeństwa, a w efekcie zaufanie do siebie samego.


Jest jedna rzecz, która nadaje wszystkiemu blask. To chęć odkrywania tego, co czeka na nas za rogiem.”

G.K. Chesterton


2. Dążenie do ważnych celów podnosi naszą samoocenę, dodaje nam pewności siebie i pozwala nam czuć, że jesteśmy w czymś dobrzy.

Na drodze do celu głównego osiągasz cele cząstkowe (w coachingu tzw. cele na sesję). 

Realizacja każdego celu na sesję to zastrzyk pozytywnych emocji, poczucie sprawczości, która buduje się sukcesywnie przez 2-3 miesiące w trakcie procesu coachingowego. Towarzyszą temu emocje takie jak radość i duma, które poprawiają  Twoje samopoczucie i motywują do kontynuowania rozpoczętej drogi. To wszystko rozłożone w czasie przeciera nowe szlaki w Twoim mózgu i zmienia narrację Twojego wewnętrznego narratora.

Musisz jednak pamiętać, że niektóre cele wymagają żmudnej pracy, ale satysfakcja, jaką daje osiąganie celów z sesji na sesję jest warta wysiłku.


3. Dążenie do celów systematyzuje nasze codzienne życie i nadaje mu sens. 

Poukładane życie i systematyczne realizowanie celów jest dobre, wymaga jednak odpowiedzialności, dotrzymywania terminów i zorganizowanego działania. Proces coachingowy  znacznie to ułatwia, ponieważ jet pracą na relacji pomiędzy coachem a podopiecznym. W trakcie procesu trenujesz nowe zachowania w towarzystwie drugiej osoby, która nie ocenia, czyli coacha. Poza tym po drodze do celu zdobywasz nowe umiejętności, znajomości, pogłębiasz samoświadomość.


4. Wyznaczanie sobie celów pomaga lepiej zarządzać sobą w czasie

Zaczynasz od wybrania celu głównego, przyglądasz się mu, analizujesz, dochodzisz do tego co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne.

Dzielisz cel główny na cele na sesję.

Tworzysz plan lub harmonogram realizacji tych celów.

Systematyczne wyznaczanie celów upraszcza Ci życie i poszerza zakres Twoich umiejętności. 

Dobrze wyznaczone cele, plany, harmonogramy stanowią konstrukcję do tworzenia Twojego życia, zgodnie z wartościami i priorytetami - to daje poczucie bezpieczeństwa ponieważ zwiększa się poczucie kontroli.


5. Realizowanie celów w trudnych okresach może pomóc w rozwiązywaniu problemów.

Czasami dramatyczne i trudne sytuacje mogą wymagać porzucenia celów na jakiś czas, a nawet na zawsze. Jednak ludzie, którzy potrafią wyznaczać cele, potrafią je również modyfikować, zmieniać w zależności od czynników niezależnych. Badacze sugerują, że w kryzysach życiowych da się kontynuować dążenie do wcześniej wyznaczonych celów, a nawet pomaga to przezwyciężać te kryzysy. 


6. Dążenie do celów często wymaga zacieśniania więzów z innymi ludźmi 

- klientami, współpracownikami, wspólnikami, rodziną. Takie relacje mogą być same w sobie źródłem szczęścia. Ludzie mają silną potrzebę przynależności do grup społecznych i potrzebę budowania relacji interpersonalnych. Więzi z innymi nie tylko Cię uszczęśliwiają, ale też przyczyniają się do Twoich sukcesów i pomagają przetrwać kryzysy.Jak widać umiejętne wyznaczanie celów jest kluczem do realizowania ich. Dobrze wyznaczony cel daje większe szanse utrzymania motywacji i realizowania go zgodnie z celami cząstkowymi, planem czy harmonogramem. Jeśli masz jakiś temat, który jest dla Ciebie ważny, warto na wstępie zapytać siebie samego dlaczego jest to na tyle ważne, aby się tym zająć, wyznaczyć cel i zaangażować się w dążenie do niego.

Coaching ze świadomym coachem jest z pewnością ogromnym wsparciem i ułatwieniem w dobrym określeniu celu i w pozostaniu na obranym kursie, tak aby z sesji na sesję wzrastało poczucie sprawstwa, kontroli, bezpieczeństwa i spokoju. 


Comentários


Madzia-9.jpg

Magdalena Matuszczak

life&business coach oraz ADHD coach

Archiwum postów

bottom of page