W dzisiejszym świecie, w którym masz tak wiele możliwości i dystraktorów nie łatwo jest osiągać cele. Kiedy dodasz do tego co chwilę nowe pomysły i zachwyty nowymi ideami droga do celu wydłuża się jeszcze bardziej, albo w ogóle z niej zbaczasz i zaczynasz błądzić…
Jeśli zauważasz u siebie takie właśnie zachwyty nowymi ideami, projektami czy pomysłami, które sprawiają, że tracisz z oczu cel, który przed chwilą był dla Ciebie najważniejszy możesz mieć syndrom lśniącego obiektu…
Czym jest syndrom lśniącego obiektu?
Syndrom lśniącego obiektu (ang. Shiny Object Syndrome) to forma prokrastynacji, polegająca na zbyt szybkim fascynowaniu się nowymi, ekscytującymi projektami lub pomysłami, zamiast skupienia się na ukończeniu tego, co już zaczęłaś/zacząłeś.
Nowe pomysły mogą wydawać się bardziej atrakcyjne i obiecujące, ale prowadzą do chaotycznego przeskakiwania z jednego projektu na drugi bez klarownego planu powodując chaos. Pamiętaj, że nowe idee mają to do siebie, że wiążą się z wieloma wątpliwościami, wymagającymi analiz, czasu i wysiłku…choć na początku może się nam wydawać, że wcale tak nie jest.
Osoby z syndromem SOS często są genialne w rozpoczynaniu projektów, ale mają problem z ich finalizacją. Gdy dzieje się to zbyt często nie są sprawcze i mają wewnętrzne poczucie porażki, a następnie tracą zaufanie do siebie…
Oczywiście pomysłowość jest wspaniała i w dużej mierze to dzięki niej świat idzie do przodu. Wiele z pomysłów jest przydatnych, a nawet część nich może być genialna, ale nie powinny one przesłaniać celu.
Kto jest szczególnie narażony na syndrom lśniącego obiektu?
Ten syndrom może mieć każdy, ale w szczególności są to:
Przedsiębiorcy - ta grupa ludzi dążąc do innowacji, może łatwo zafascynować się nowymi pomysłami i projektami, a to może utrudnić im ukończenie wcześniejszych zobowiązań.
Kierownicy - ta rola często wiąże się z kreatywnym rozwiązywaniem problemów, co może prowadzić do skłonności do zmiany kierunku bez zakończenia aktualnych zadań.
Osoby z branż kreatywnych - projektanci, pracownicy branży reklamowej, twórcy marek itd. mogą mieć trudności z utrzymaniem koncentracji, gdy ciągle pojawiają się nowe, atrakcyjne pomysły.
Myśliciele i stratedzy - te osoby zwłaszcza mogą ulegać pokusie nowych, lepszych rozwiązań.
Osoby z ADHD - ADHD wiąże się z potrzebą stymulacji, a nowe wyzwania mogą tą potrzebę zaspakajać, przyciągając ich uwagę.
"Bądź uważny na błyskotliwe idee. Kiedy szybko się zapalisz pod wpływem jakiegoś pomysłu, daj sobie czas i przypomnij sobie o celu..."
Co możesz zrobić jeśli zauważasz u siebie syndrom lśniącego obiektu?
Ustal priorytety i harmonogramy.
Miej dobrze określony cel główny (cele).
Zwizualizuj siebie osiągającego sukces na obecnej ścieżce do celu. Wyobraź sobie, gdzie chcesz być i kiedy. Przemyśl, jakie kroki doprowadzą cię do celu - to pomaga utrzymać motywację i skoncentrowanie na aktualnych zadaniach.
Zawsze miej swój główny cel (cele) spisany w „zasięgu ręki” - niech znajdzie się tam też wyjaśnienie - dlaczego ważne jest dla Ciebie, aby go zrealizować.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, gdy pojawi się lśniący obiekt - przypomnij sobie misję swojej firmy i z nią go skonfrontuj.
Zanim podejmiesz się nowego projektu czy pomysłu zapytaj siebie, jak może to wzmocnić Twój biznes i jak wpłynie to na Twoje cele.
Dobrze oszacuj koszt, czas i zasoby, jakie wiążą się z wdrożeniem nowego rozwiązania.
Jeśli wiesz, że masz SOS, w swojej pracy sam/a wykonuj projekty, które są interesujące i wymagają nowych pomysłów, a mniej interesujące Ciebie działania deleguj innym.
Jeśli czujesz niechęć do nudnych i powtarzalnych zadań i niełatwo radzisz sobie z monotonią dziel monotonny proces na mniejsze, bardziej znośne części.
Wykonuj nudne zadania w towarzystwie innych osób, aby stworzyć inspirującą atmosferę.
Jeśli uwielbiasz marzyć, rozwiązywać problemy, lubisz wyzwania, które stymulują Twoją kreatywność umożliwiaj sobie chwilę na eksplorację kreatywnych pomysłów, ale zapisuj je w jednym miejscu na to przeznaczonym i ustalaj, które projekty są priorytetowe (i dlaczego).
Uważnie przyglądaj się, czy to co właśnie Cię zainteresowało nie jest tą błyskotką, która odciąga Cię od tego, co dla Ciebie najważniejsze.
Znajdź inną osobę, która pomoże Ci skupić się na bieżących zadaniach i pomoże Ci uczynić je bardziej znaczącymi, przed którą będziesz odpowiedzialna/y – może to być mentor, coach czy kolega.
Ja, kiedy uświadomię sobie, że to jest ten moment , kiedy nagle mam super pomysł, przypominam sobie ten obraz....
i zadaję sobie pytania:
Dokąd zmierzam w tych butach?
Czy są moje?
Gdzie mnie zaprowadzą?
Zbliżą mnie do mojego celu czy oddalą?
Wtedy podejmuję decyzję czy je zakładam.
Już samo zdanie sobie sprawy z tego, że masz lub możesz mieć syndrom lśniącego obiektu może wiele zmienić. Praca z tym syndromem wymaga uważności w tu i teraz, zaangażowania, samodyscypliny i odpowiedzialności, ale sukces jest możliwy.
Comentarios