
Powszechnie wiadomo, że relacje, zarówno te z rodziną, przyjaciółmi jak i współpracownikami odgrywają kluczową rolę w naszym poczuciu szczęścia i dobrostanu. Niezależnie od tego, czy zmagamy się z trudnościami w relacjach, czy cieszymy się z chwil radości i bliskości, wpływ, jaki na nasze życie mają więzi społeczne, jest ogromny.
W dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia często nie sprzyja budowaniu głębokich relacji, warto zrozumieć, jak wielką wartość niosą one dla naszego dobrostanu emocjonalnego i zawodowego.
Dlaczego relacje są tak ważne?
Bliskie, oparte na zaufaniu relacje są jednym z najistotniejszych czynników wpływających na nasze samopoczucie. Ed Diener i Martin Seligman, liderzy badań w dziedzinie psychologii pozytywnej, wykazali, że to właśnie więzi społeczne decydują o tym, czy czujemy się szczęśliwi, a nie wysokość naszego dochodu, poziom wykształcenia czy inteligencja.
Psychologowie Roy Baumeister i Mark Leary podkreślają, że ludzie mają fundamentalną potrzebę przynależności, a brak więzi z innymi prowadzi do poważnych problemów emocjonalnych i zdrowotnych.
Czyli jednym słowem - relacje mają ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.
Wg. modelu Martina Seligmana relacje są jednym z pięciu składowych elementów dobrostanu obok pozytywnych emocji, zaangażowania, poczucia sensu i osiągania.
Relacje społeczne nie tylko zwiększają nasze poczucie bezpieczeństwa, ale także umożliwiają podejmowanie ryzyka i stawianie czoła wyzwaniom, dzięki wsparciu, jakie otrzymujemy od bliskich osób. To właśnie one tworzą naszą psychologiczną „sieć bezpieczeństwa”, na którą możemy liczyć w trudnych momentach życia.
Jak budować jakościowe relacje?
Większość ludzi rozumie wartość przyjaźni i relacji, jednak często w codziennym życiu popełniamy błędy w podejściu do ich budowania. Niektórym wydaje się, że im więcej przyjaciół i znajomych, tym lepiej. Jednak badania pokazują, że zbyt wiele powierzchownych znajomości może rozpraszać naszą uwagę i energię, podczas gdy kilka głębokich, zaufanych relacji daje o wiele więcej korzyści psychologicznych. To zjawisko, znane jako malejąca użyteczność krańcowa, pokazuje, że liczba przyjaciół nie zawsze przekłada się na nasze szczęście.
Czas poświęcony na utrzymywanie bliskich relacji, dbanie o kontakty z rodziną i przyjaciółmi oraz pielęgnowanie tych więzi jest kluczowe. Warto pamiętać, że pomaganie innym – często przynosi większe korzyści emocjonalne niż koncentrowanie się wyłącznie na własnych potrzebach. Działania na rzecz innych nie tylko poprawiają nasze poczucie wartości, ale także wzmacniają więzi społeczne.
Relacje w pracy – fundament sukcesu zawodowego
Relacje mają ogromne znaczenie także w kontekście zawodowym. Badania Jane Dutton, znakomitej amerykańskiej psycholożki od strategii, zarządzania i organizacji, pokazują, że nie tylko jakość pracy, ale i jakość interakcji w miejscu pracy decyduje o sukcesie organizacji. Relacje między pracownikami, przełożonymi oraz współpracownikami wpływają na naszą motywację, kreatywność i poczucie osobistego rozwoju.
Wysokiej jakości relacje w pracy cechują się otwartością, pozytywnym nastawieniem i wzajemnym wsparciem. Tego rodzaju więzi nie tylko sprzyjają lepszemu samopoczuciu, ale także pomagają osiągać lepsze wyniki zawodowe. Warto więc inwestować w budowanie takich relacji – zarówno poprzez codzienne, pozytywne interakcje, jak i świadome działania mające na celu rozwój współpracy. W końcu spędzamy w pracy lwią część naszego życia.

Coaching a relacje
Temat relacji społecznych jest częstym elementem sesji coachingowych. Klienci często zgłaszają problemy w relacjach z przełożonymi, współpracownikami czy członkami rodziny, które wpływają na ich samopoczucie oraz efektywność zawodową. Ba! czasami okazuje się, że wypracowanie celu zawodowego jest bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe bez przepracowania jakiejś relacji osobistej czy zawodowej.
Coaching może pomóc w zrozumieniu, jak ważne są te więzi oraz jak świadome inwestowanie w nie może poprawić jakość życia i pracy.
Z perspektywy coachingu, kluczowe jest aby klient uświadomił sobie, jak ważne jest pielęgnowanie relacji w różnych sferach życia i świadomie budował więzi, które są dla niego naprawdę ważne. Dodatkowo, pomaganie innym i dbanie o rodzinę może stać się cennym źródłem szczęścia i satysfakcji.
Podsumowując
Relacje mają fundamentalne znaczenie dla naszego dobrostanu, sukcesu i zdrowia psychicznego - zarówno te z życia osobistego jak i zawodowego. Inwestowanie w bliskie więzi, świadome pielęgnowanie przyjaźni oraz pomaganie innym może przynieść korzyści wykraczające poza nasze wyobrażenia.
Warto poświęcić czas na budowanie i utrzymywanie relacji, ponieważ to one są kluczem do poczucia spełnienia, satysfakcji i dobrostanu - a to jest bardzo ważne dla utrzymania zdrowia psychicznego.
Comentários