Masz czasami wrażenie, że ADHD przeszkadza Ci w prowadzeniu biznesu? A czy słyszałe(a)ś, że osoby z ADHD są znakomitymi przedsiębiorcami?
Zachęcam Cię, aby spojrzeć na ADHD z innej perspektywy – nie jako na przeszkodę, ale jako na Twoją pozytywną siłę w świecie biznesu, a tak może być i
potwierdzają to badania.
Wpływ ADHD na przedsiebiorczość - wybrane badania
Opiszę dwa istotne badania dotyczące wpływu ADHD na przedsiębiorczość.
Pierwsze badanie opublikowane w "Small Business Economics", zatytułowane „Przedsiębiorczość i zespół deficytu uwagi/nadpobudliwości psychoruchowej”, autorstwa Daniela A. Lernera, Ingrid Verheul i Roya Thuri, które ukazało się 15 maja 2018 roku i ujawnia, że:
Osoby z ADHD są około 1,7 razy (tj. 60–80%) bardziej skłonne do posiadania intencji przedsiębiorczych.
Istnieje znaczący pozytywny związek między diagnozą ADHD, a podejmowaniem ryzyka oraz działaniami przedsiębiorczymi.
Posiadanie ADHD podwaja szanse na podjęcie ryzyka. Wyniki wskazują, że dorośli z ADHD, którzy są studentami uniwersytetów, są niemal dwa razy bardziej skłonni do podejmowania działań przedsiębiorczych niż ich rówieśnicy bez ADHD. Warto jednak zaznaczyć, że osoby z ADHD rzadziej decydują się na naukę w szkole wyższej (Barkley i in. 2008), co może zaniżać rzeczywistą wielkość efektu w odniesieniu do całej populacji!
Kolejne badanie, jest nieco nowsze, pochodzi z 2024 roku i zostało przeprowadzone przez Nancy McIntyre, profesor nadzwyczajną Wydziału Biznesu i Ekonomii Johna Chambersa na Uniwersytecie Zachodniej Wirginii.
To badanie sugeruje, że mózgi osób z ADHD funkcjonują w sposób, który może być korzystny w kontekście przedsiębiorczości.
Autorka badania stwierdziła:
„Moi współautorzy i ja promujemy ideę, że ADHD nie jest deficytem poznawczym ani niepełnosprawnością, gdy rozważamy przedsiębiorczość”.
Wyniki badania wskazują, że:
Przedsiębiorca z ADHD potrafi wykorzystywać rutyny, wzorce i nawyki jako rozbudowaną sieć, która wychwytuje i przechowuje bodźce ze środowiska do późniejszego wykorzystania.
Wiele osób z ADHD ma predyspozycje do szybkiego przetwarzania informacji oraz podejmowania błyskawicznych decyzji, przeskakując od jednego bodźca do drugiego, nieustannie skanując otoczenie. Aby poradzić sobie z natłokiem informacji, osoby z ADHD często rozwijają nawyki, rutyny i procesy, które umożliwiają im przyswajanie danych bez uczucia wyczerpania. Te rutyny ilustrują to, co McIntyre nazywa „heurystyką radzenia sobie z zasobami”. Heurystyka poznawcza ułatwia odciążenie mózgu, a każdy może stworzyć swój własny zestaw heurystyk, które pomogą mu poradzić sobie z dużą ilością napływających informacji.
Zastosowanie rutynowych heurystyk do efektywnego wykonywania typowych zadań, bez konieczności szczegółowego analizowania każdego etapu procesu, jest kluczowe dla trzech istotnych cech sukcesu przedsiębiorców z ADHD: czujności, zdolności adaptacyjnej i intencji przedsiębiorczej.
Czujni przedsiębiorcy wykazują talent do dostrzegania okazji biznesowych wokół siebie, są ciekawi świata i aktywnie angażują się w interakcje z innymi.
Ci, którzy potrafią dostosować się do zmieniających się okoliczności, kwestionują własne założenia i skrupulatnie sprawdzają swoje zrozumienie problemu lub zadania.
Z kolei przedsiębiorcy z silną intencją są zdeterminowani do uruchomienia własnej firmy i aktywnie np. poszukują możliwości zakupu startupu.
McIntyre odkryła, że to właśnie ADHD przyczynia się do napędzania pozytywnych wyników w przedsiębiorczości. Zaznaczyła również, jak ważne jest to dla nas jako przedsiębiorców:
„Przedsiębiorczość może dać osobom z ADHD swobodę porażki i ponownej próby.”
„Musimy pozbyć się słowa „niepełnosprawność” i nauczyć się cenić różnice, dostosowując się do nich jako społeczeństwo”
– podkreśliła McIntyre.
Dodała, że nawet w obrębie tradycyjnego zatrudnienia wiele firm, takich jak Ernst & Young, Goldman Sachs, IBM, JPMorgan Chase czy Microsoft, zaczyna poszukiwać kandydatów z różnicami poznawczymi, ponieważ te różnice czynią ich utalentowanymi w niektórych zadaniach. Osoby z ADHD są bowiem często bardziej ciekawe, kreatywne, pomysłowe i innowacyjne.
„Dla osób z ADHD, które pragną kontynuować swoją karierę jako przedsiębiorcy, badania te pokazują, że im więcej mogą zrobić, aby wzmocnić swoją sieć rutynowych czynności związanych ze zbieraniem i organizowaniem informacji, tym lepiej”
– podsumowała McIntyre.
ADHD jako atut
Ja pokazują badania ADHD może być znaczącym atutem w przedsiębiorczości. Osoby z ADHD, dzięki swojej skłonności do podejmowania ryzyka, szybkiego przetwarzania informacji i wykorzystywania heurystyk, mają unikalne predyspozycje, które mogą przyczynić się do sukcesu w biznesie.
Zrozumienie i docenienie tych różnic poznawczych jest kluczowe zarówno dla samych przedsiębiorców z ADHD, jak i dla firm, które zaczynają dostrzegać wartość w różnorodności poznawczej swoich pracowników. Przedsiębiorczość oferuje osobom z ADHD możliwość wykorzystania swoich mocnych stron w dynamicznym środowisku, które pozwala na ciągłe eksperymentowanie i adaptację.
Społeczeństwo powinno odejść od postrzegania ADHD jako niepełnosprawności i zamiast tego doceniać nasze unikalne zdolności.
Przedsiębiorczość, z jej swobodą eksperymentowania i adaptacji, może być idealnym polem do rozwijania potencjału osób z ADHD, oferując im platformę do wykazania się swoimi talentami i innowacyjnością.
Comments